חברת הביטוח קרנית – הפתרון למקרים קשים באמת...

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים אינו דן בשאלת האשמה בהקשר של תאונות דרכים, ונפגע בתאונת דרכים, גם אם התקיימה באשמתו, זכאי לפיצוי מחברת הביטוח בכפוף לשלושת התנאים הבאים: קיומה של תעודת ביטוח חובה תקפה למועד התאונה, רישיון נהיגה תקף למועד התאונה וקיומו של נזק גוף.

אך מה קורה במקרה שהולך רגל נפגע בתאונת פגע וברח וחברת הביטוח ממנה יש לתבוע את נזק הגוף אינה ידועה?, או במקרה בו לנהג הנפגע אין ביטוח או רישיון בתוקף?

 

למקרים כאלה הקימה המדינה את חברת הביטוח קרנית, אשר מטפלת בפיצויים למקרים כאלה בעבור נזקי גוף בלבד. חברת הביטוח קרנית מטפלת בפיצויים עבור המקרים הבאים:

1. תאונות פגע וברח

2. נפגעים בתאונת דרכים בהן הרכב היה נהוג בידי נהג שאין בידו רישיון

3. נפגעים בתאונת דרכים בהן הרכב היה גנוב

4. נפגעים בתאונת דרכים בהן תעודת הביטוח של הרכב לא הייתה בתוקף, או שנעשה ברכב שימוש בניגוד לתנאי הפוליסה.

5. נפגעים בתאונת דרכים שבוצעה על ידי רכב שהיה מבוטח בחברת ביטוח אשר נכנסה להליכי פירוק

למעשה, חברת הביטוח קרנית נכנסת לפעולה רק כאשר אין את מי לתבוע ואין ממי לקבל פיצוי.

את פעילותה מממנת חברת הביטוח קרנית באמצעות תשלום ביטוחי החובה הנקבע על ידי המדינה. מקצתו של התשלום מופרש לטובת הפעילות בחברת הביטוח קרנית.

חברת הביטוח קרנית, רשאית לתבוע לאחר מכן את הנהג חסר הביטוח או הרישיון על מנת לתבוע את הפיצוי ששילמה. תביעה זו נקראת תביעת שיבוב. גם בעלים של רכב אשר התיר את הנסיעה של נהג חסר רישיון ברכבו הוא בר שיבוב.
תקופת ההתיישנות לצורך תביעת שיבוב עומדת על 7 שנים מיום ששילמה חברת הביטוח קרנית את הפיצוי לנפגע.

חשוב לציין כי פיצוי מחברת הביטוח קרנית יינתן רק לאחר שהנפגע הוכיח מעבר לכל ספק כי ניסה לקבל פיצוי מחברת ביטוח רלוונטית. לכן, לפני שפונים לקבלת פיצוי מחברת הביטוח קרנית רצוי להיוועץ בעורך דין מומחה לדיני נזיקין, על מנת לקבל את הפיצוי המקסימלי בגין הפגיעה.

 

Dollarphotoclub 67051379