עובדי הוראה? – ייתכן כי אתם זכאים לפיצוי בגין מחלת מקצוע!

הוראה היא מקצוע לא פשוט. אנו דנים רבות בקשיים הניצבים בפני עובדי סקטור זה. הסכנה היא לא רק במפגש עם אלימות פיזית או מילולית, אלא גם בסיכונים הנובעים מעצם העיסוק במקצוע.

מקצוע ההוראה מחייב מתוקף אופיו שימוש רב במיתרי הקול, כמו גם להרים אותו רבות. אופי פעילות זה מביא לעיתים לפגיעה במיתרי הקול, ליבלות ולצרידות.

 

נזקים למיתרי הקול יכולים להיגרם כתוצאה מגורמים כמו : אלרגיה, מחלות וושט ומאמץ רב של מיתרי הקול. ואולם, רק כאשר הפגיעה במיתרי הקול תוכח ע"י הנפגע כקשורה לעבודתו – תוכר הפגיעה כ"מחלת מקצוע". על הנפגע לפנות בתביעה למוסד לביטוח לאומי , תוך שנה מיום גילוי המחלה, כפי שפונה במסגרת הליך של "תאונת עבודה". 


על פי הוראת תקנה מספר 79 לתקנות המוסד לביטוח לאומי (נוסח משולב), תשנ"ה -1995, מדינת ישראל באמצעות המוסד לביטוח לאומי, מפצה עובדים ,באשר הם, אשר נגרמה להם "מחלה" כתוצאה מעבודתם. בתוספת השנייה לתקנות, מדובר ברשימה סגורה של מחלות מקצוע.


פגימה במיתרי הקול אינה מופיעה ברשימה זו. ואולם, עם השנים, הגיעו עוד ועוד מקרים לבית הדין של מחלות אשר יש להן קשר ישיר למקצועו / עיסוקו של הנפגע. ביהמ"ש קבע כי למרות שמקרים אלה לא מנויים ברשימה הסגורה של מחלות המקצוע, זכאי הנפגע לתבוע בגינן תחת הכותרת "מיקרוטראומה".לכן, רוב התביעות המוגשות ע"י משרדנו בעניינם של מורים/מורות וכד' הין בגדר "מחלת מקצוע ו/או מיקרוטראומה", המזכות את לקוחותינו בפיצויים בגובה עשרות ואף מאות שקלים.


פגיעות נוספות העשויות לקבל הכרה כמחלת מקצוע של עובדי הוראה הן:

  • סרטן ריאה כתוצאה מחשיפה ארוכת שנים לאבק גיר על שני סוגיו (פחמת סידן, וסיליקון).
  • שחיקה נפשית כתוצאה מתחום העיסוק.
  • סרטן העור (תאי קשקש, מלנומה) בקרב מורים העובדים במשך שעות ארוכות בחוץ – מורים לחינוך גופני, מורי חקלאות ושל"ח
  • פגיעה בגב של גננות כתוצאה מהרמה של פעוטות, ריהוט וציוד כבד
  • פגיעות עור כתוצאה ממגע עם חומרי יצירה


אם הנכם עובדי הוראה הסובלים מאחת או יותר מהפגיעות המוזכרות מעלה, יתכן שמגיע לכם פיצוי גבוה מהמוסד לביטוח לאומי בגין מחלת מקצוע.


על הנפגע לפנות בתביעה למוסד לביטוח לאומי , תוך שנה מיום גילוי המחלה, כפי שפונה במסגרת הליך של "תאונת עבודה".


ההבדל הוא שמחלת מקצוע, שלא כמו ב"תאונת עבודה" , לא ארעה בזמן ומקום מדויקים, למעשה, המחלה היא תוצר של פעולה מזיקה שהנפגע עושה בעבודתו ,במשך מספר שעות ביום, מספר ימים בשבוע ,במשך מספר שנים, ולכן המשיל בית הדין את מחלת המקצוע למים היכולים ליצור חור בסלע, בטפטוף בלתי פוסק על פני זמן רב.


על הנפגע להביא את כל ההוכחות בפני הוועדה של המוסד לביטוח לאומי ,התומכים בטענתו לפיה יש קשר סיבתי ברור בין המחלה לבין המקצוע. באם קשר זה לא יוכח – תידחה תביעתו.


על מנת למקסם את סיכוייך להשגת נכות ההולמת את מחלתך, רצוי להגיע מוכן וערוך היטב לוועדה הרפואית . על כן, מומלץ להיות מיוצג ע"י עורך דין נזיקין המומחה בתחום, אשר ידע להציג את בעיותיך הרפואיות כהלכה.


עורך דין בעל ידע מקצועי רחב בתחום הרפואה ותקנות המוסד לביטוח לאומי אשר ידע לנסח את עיקרי הפגיעה בצורה מסודרת, משפטית, רהוטה ונכונה אשר תמקד את הוועדה בסעיפי התקנות הרלוונטיים לפציעה/מחלה ממנה הנך סובל, ובכך יביא למיקסום סיכוייך לזכות בנכות גבוהה יותר עבור מחלתך ומכאן בפיצויים גבוהים יותר.


למשרד עורכי דין נזיקין, "הפירמה", ניסיון ארוך שנים והצלחות רבות בייצוג לקוחות מול המוסד לביטוח לאומי ומול הוועדות הרפואיות שלו.


לשיחת ייעוץ חינם, ללא התחייבות, פנה אלינו ל"פירמה" בטלפקס 08-6469368 או לנייד שמספרו 052-6167561, או השאר פרטייך כאן ואנו נחזור אליך בהקדם.