הבית הוא המקום הכי מוגן בעולם? טוב, לא תמיד

 

כאשר אדם נפצע בביתו של אדם אחר בשל פעילות רשלנית של בעל הבית – כתם שמן או רצפה רטובה, פריט אשר חסם את המעבר, מתקנים לא בטיחותיים בתוך הבית או בגינה ועוד, ייתכן והוא יכול לתבוע את בעל הבית בגין הנזק שנגרם לו.

לכן, בעלי בתים רבים בוחרים לעשות ביטוח כנגד נזקים הנגרמים לצד ג' בתוך הנכס שלהם. כך, במקרה של פגיעה של אדם, אשר הוא אינו אחד מדרי הבית, הנפגע רשאי לתבוע את חברת הביטוח בגין הנזק שארע לו במידה ואכן קיים כיסוי ביטוחי בפוליסת הביטוח לגבי תביעה של צדדי ג'.

יש לתת את הדעת לכך שדרי הבית אינם יכולים להיחשב כצד ג'. ההנחה היא שבמידה ונגרם למי מהם נזק בביתו בגין פעולה רשלנית, הרי שהפעולה הרשלנית ארעה בשל רשלנותו של אותו אדם.
כלל זה אינו תקף במקרה של פגיעה שארעה בשטחים הציבוריים של המבנה בו אותו נפגע גר – חניון, מעלית, מקלט וכו'. לצורך כך אדם נחשב לצד ג', והוא רשאי לתבוע את ביטוח צד ג' שעשה ועד הבית.

חריג נוסף לכך, הוא פגיעה של אדם בביתו הוא, אשר נגרמה בשל רשלנותו של בעל מקצוע בעת עבודתו בבית. במקרה כזה, רשאי הנפגע לתבוע בתביעה נזיקית את המתקין.

כיסוי ביטוחי נוסף, אשר מגן על בעל הבית ובכלל, הוא ביטוח תאונות אישיות. כיסוי ביטוחי זה מפצה את הנפגע בגין הנזק שנגרם לו מבלי להתייחס לשאלת הרשלנות ובשל פעולתו של מי ארעה הפגיעה.

אפשרות נוספת העומדת בפני הנפגע היא הגשת תביעה לדמי תאונה לביטוח הלאומי. במקרה זה ישולמו דמי הפגיעה לזמן קצוב בגין אי כושר זמני.

 

injury low 600